Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca (pedodoncja) jest dziedziną stomatologii zajmującą się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom zębów i jamy ustnej u dzieci oraz młodzieży.

Należy dbać o zęby mleczne ponieważ biorą one udział w procesie kształtowania jamy ustnej u dzieci. Nie wolno więc bagatelizować żadnych zmian i ubytków powstałych w mlecznych zębach, licząc na to, że i tak zastąpi je stałe uzębienie.

Ważne jest, aby ząb mleczny pozostał w jamie ustnej zdrowy lub wyleczony do czasu naturalnej wymiany uzębienia z kilku względów:
Po pierwsze zęby mleczne utrzymują przestrzeń dla odpowiadających im później zębów stałych. Przedwczesne usunięcie zęba mlecznego powoduje przesunięcie się pozostałych zębów na zajmowane przez niego miejsce i zamknięcie przestrzeni przewidzianej dla jego stałego następcy. Może to powodować w przyszłości nieprawidłowe ustawienie zęba stałego i konieczność leczenia ortodontycznego.

Ponadto zęby mleczne są bardzo podatne na szybko postępującą próchnicę, której nie leczenie może doprowadzić do bólu zęba oraz poważnych stanów zapalnych tkanek go otaczających, czego konsekwencją jest zaburzenie rozwoju lub wyrzynania zębów stałych. Próchnica to również siedlisko bakterii, wpływających niekorzystnie na ogólny stan zdrowia dziecka.

Zęby trzonowe są niezbędne do prawidłowego spożywania pokarmów. Dzięki nim dziecko może spożywać pokarmy twarde, rozcierając je. W wyniku przedwczesnej utraty trzonowców mlecznych u dzieci pojawia się niechęć do pokarmów twardych lub nawet całkowite ograniczenie ich spożycia. W wyniku wyeliminowania pokarmów twardych z diety dochodzi do zaburzenia rozwoju jamy ustnej (w efekcie brakuje miejsca dla zębów stałych) oraz nieprawidłowego rozwoju mięśni (nie pracujących przy rozcieraniu pokarmu).

Istotnym jest również fakt, że zęby mleczne mają wpływ na naukę prawidłowej wymowy, a ich przedwczesna utrata może spowodować seplenienie.
Dziecko to bardzo trudny pacjent. Potrzeba szczególnego podejścia, przyjaznej atmosfery i cierpliwości, aby przełamać nieufność maluchów. Stworzenie takiej przyjaznej atmosfery jest możliwe tylko wtedy, gdy dziecko nie jest przyprowadzane zbyt późno – czyli z bólem.

Małych pacjentów otaczamy szczególną opieką, ponieważ często boją się wizyty u stomatologa, a przecież nie rozumieją i nie akceptują konieczności leczenia tak łatwo jak dorośli.

Dzieci najbardziej narażone są na urazy zębów. Potknięcie się, czy uderzenie piłką podczas gry może stać się przyczyną urazu zębów. W przypadku, gdy ząb uległ rozchwianiu, zmienił swoją pozycję, należy umieścić go na właściwym miejscu w jamie ustnej, zacisnąć szczęki (jako czasowe unieruchomienie zęba) i niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. Jeżeli natomiast ząb znalazł się poza jamą ustną, należy opłukać go czystą wodą i umieścić w pojemniku z solą fizjologiczną (ewentualnie ze śliną lub mlekiem) oraz natychmiast skontaktować się ze stomatologiem. W obu przypadkach lekarz postara się umieścić ząb w prawidłowej pozycji w zębodole i dokona zszynowania zębów rozchwianych. Należy pamiętać, że czas odgrywa tu ogromną rolę. Im szybciej skontaktujemy się ze specjalistą, tym bardziej wzrastają szanse na powodzenie leczenia.

© 2024 AMA-DENT – Stomatologia | Dentysta Halinów, Sulejówek, Wesoła

Back to top