Pacjenci często stają przed niełatwym wyborem: czy będący przyczyną dolegliwości bólowych ząb usunąć pozbywając się problemu, czy też podjąć próbę zachowania zęba, mimo że decyzja ta może wymagać cierpliwości i poniesienia większych kosztów.
W obliczu takiego dylematu warto pamiętać, iż ekstrakcja jest rozwiązaniem ostatecznym, po które sięgamy dopiero wtedy, gdy wyczerpały się inne możliwości leczenia. Zwłaszcza, że usunięty ząb trzeba zastąpić uzupełnieniem protetycznym, aby nie następowała degradacja zębów sąsiadujących z luką. Jednak nawet najlepsze uzupełnienie nie jest w stanie w pełni zastąpić naturalnego zęba. Prawidłowo przeleczony kanałowo ząb jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż jego usunięcie. Leczenie kanałowe zęba to procedura czasochłonna wymagająca ponadprzeciętnych umiejętności operatora oraz nowoczesnego i kosztownego sprzętu, który posiadamy w naszej klinice. Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych.
Leczenie kanałowe polega na dokładnym usunięciu i oczyszczeniu kanałów korzeniowych z zapalnie zmienionej, martwej lub zgorzelinowej miazgi (potocznie zwanej nerwem), a następnie szczelnym ich wypełnieniu materiałem biokompatybilnym. Dzięki najnowszym metodom i technikom, ząb nawet z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi ma korzystne rokowania. Leczenie kanałowe, kojarzone z wielkim bólem, jednak nasi pacjenci mogą liczyć na całkowicie bezbolesny zabieg dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
W naszej klinice posiadamy tzw. ENDOMETR- tj. urządzenie służące do mierzenia długości kanałów korzeniowych oraz cyfrowy rentgen (RADIOWIZJOGRAFIA), które bezkonkurencyjnie korzystnie wpływają na prawidłowy przebieg leczenia endodontycznego.
Posiadamy nowoczesny mikroskop stomatologiczny oraz urządzenie do wypełniania kanałów korzeniowych za pomocą ciekłej gutaperki- która została uznana w Polsce i na świecie za najbardziej szczelny i biokompatybilny materiał.
Dlaczego zęby trzeba leczyć pod mikroskopem?
Wskazaniem do leczenia kanałowego pod mikroskopem może być: nietypowa anatomia zęba, wąskie, zobliterowane, zakrzywione lub zarośnięte kanały.
Złamane narzędzie kanałowe, potrzeba wypiłowania wkładu koronowo-korzeniowego, perforacja(czyli przebicie ściany korzenia) lub nie odnalezienie dodatkowych kanałów – to przypadki, które można rozwiązać skutecznie tylko przy użyciu mikroskopu. We wszystkich tych przypadkach mikroskop zwiększa szanse na prawidłowe wyleczenie, a zęby które były przeznaczone do ekstrakcji mogą prawidłowo funkcjonować przez długie lata.
W skrajnie trudnych przypadkach w trakcie leczenia endodontycznego wykonujemy zdjęcia 3D zęba dzięki, któremu lekarz jest w stanie zobaczyć szczegóły anatomiczne struktur zębowych.
© 2024 AMA-DENT – Stomatologia | Dentysta Halinów, Sulejówek, Wesoła