Stomatologia estetyczna

WYBIELANIE ZĘBÓW

– ładny i zdrowy uśmiech gwarantuje dobre samopoczucie i pewność siebie. Istnieje wiele metod wybielania zębów. Podstawą jest oczywiście regularna i poprawna higiena jamy ustnej, a spośród tych, stosowanych w gabinetach stomatologicznych można wyróżnić:

NOWOŚĆ – WYBIELANIE GABINETOWE LAMPĄ LASEROWĄ FLESH

– jednorazowy zabieg polegający na nałożeniu specjalistycznego żelu wybielającego na powierzchnię zębów, a następnie aktywowaniu go przez światło laserowe akceleratora. Laserowe światło emitowane przez akcelerator FLASH znacznie przyspiesza proces wybielania zębów poprzez zwiększenie częstotliwości, przy której związki nadtlenku wodoru rozbijają się i nie powoduje nadwarażliwości pozabiegowej. To powoduje błyskawiczny efekt utleniania w środku struktury zęba, przez co widoczne przebarwienia są rozbijane na mniejsze i utleniane. Efektem wybielania są białe, lśniące zęby pacjenta. Zabieg trwa ok. 45 minut, jednak może się nieco wydłużyć. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna. Trwałość zabiegu zależy w największym stopniu od trybu życiu pacjenta, najczęściej efekt pozostaje widoczny średnio przez 3-5 lat.

PRZED i PO wybielaniu

 

WYBIELANIE NAKŁADKOWE

Na początku zostają przygotowane specjalne odlewy na zęby. Na ich podstawie, laboratorium przygotowuje cienkie, przeźroczyste nakładki, a w gabinecie stomatologicznym przygotowywane są strzykawki oraz specjalny preparat, którego rodzaj jest dostosowywany indywidualnie do potrzeb pacjenta, bowiem zależnie od wrażliwości jego zębów stężenie preparatu wybielającego wynosi 10 do 15 procent. W czasie kolejnej wizyty pacjent otrzymuje strzykawki i żel wybielający oraz precyzyjną instrukcję ich stosowania. Nakładki zostają przymierzone i kolejne etapy pacjent przeprowadza samodzielnie w domu.

Zwykle gotowe nakładki zakłada się na zęby i napełnia je żelem z substancją aktywną. Najlepiej robić to w nocy, chociaż można również nosić nakładki w ciągu dnia. Różnica w jasności zębów widoczna jest już po dwóch – trzech powtórzeniach (żelu wystarcza na ok. 14 dni i po tym czasie w większości przypadków terapia przynosi bardzo dobre rezultaty).

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

– wybielanie martwych zębów polega na aplikacji do wnętrza zęba odpowiedniego preparatu w celu przywrócenia mu koloru zębów sąsiednich. W celu zwiększenia bezpieczeństwa zabiegu stomatolodzy zachowują środki zapobiegawcze. Przed aplikacją do komory zęba środków chemicznych, stomatolog zaleca wykonanie zdjęcia RTG, żeby sprawdzić czy leczenie kanałowe było prawidłowo zakończone. Ponadto, dno komory oraz okolica przyszyjkowa są zabezpieczane warstwą cementu szkło-jonomerowego. Materiał ten zabezpiecza część korzeniową zęba przed przenikaniem do niego środków utleniających.

LICÓWKI KOMPOZYTOWE

– zbudowane są z materiałów o niejednorodnej strukturze, z dwóch lub więcej komponentów o różnych właściwościach. Najczęściej jeden z materiałów ma lepsze właściwości wiążące, które gwarantują lepszą wytrzymałość, spójność, twardość i elastyczność, drugi natomiast komponent konstrukcyjny zapewnia lepsze właściwości mechaniczne kompozytu. Licówki te charakteryzuje szybki czas wykonania, niska cena i plastyczność (łatwo można zmienić ich kształt i kolor). Często stosuje się je jako wstępną faza przed koronowaniem lub licowaniem zębów, ale często stanowi też wersję ostateczną.

LICÓWKI PORCELANOWE

– Licówka porcelanowa jest cienką płytka porcelanową, którą przykleja się na zęby przednie w celu poprawy ich kształtu i estetyki. Możliwa jest przez to zmiana kolorystyki zęba na którym osadzona jest licówka porcelanowa. W niektórych przypadkach zastępuje ona konieczność wykonania korony przez co ogranicza się w znacznym stopniu szlifowanie zębów. Dzięki licówkom ceramicznym można poznać się nieestetycznych szpar między zębami, przebarwień czy innych zniekształceń w budowie przednich zębów (odłamanie brzegów siecznych, starte brzegi sieczne, erozje, nieestetyczne wypełnienia – plomby). Nie można zastosować licówek jeśli żeby są zbyt krótkie, nastąpiło znaczne zniszczenie szkliwa oraz wtedy kiedy pacjenci zaciskają i zgrzytają zębami, ponieważ może do doprowadzić do uszkodzenia osadzonych licówek.

ZAMYKANIE DIASTEMY

– wskazaniem do zamknięcia diastemy (szczeliny lub szpara, zwłaszcza w odniesieniu do górnych siekaczy) są względy estetyczne, a zbieg zamknięcia można przeprowadzić m.in. zachowawczo, przy użyciu kompozytu. Jest to metoda, która pozwala na zamknięcie diastemy na jednej wizycie i jest uważana za najtańsza.

ZAMYKANIE SZPAR MIĘDZYZĘBOWYCH

– jest zabiegiem mającym na celu poprawę estetyki jamy ustnej, podczas którego nakładem nowoczesnych i sprawdzonych już środków znacząco polepsza się wygląd uzębienia, a tym samym samopoczucie pacjenta.

© 2024 AMA-DENT – Stomatologia | Dentysta Halinów, Sulejówek, Wesoła

Back to top