Periodontologia

Jest to dziedzina zajmująca się leczeniem chorób przyzębia błony śluzowej jamy ustnej. Czynnikami składającymi się na choroby przyzębia są stany zapalne dziąseł, destrukcja włókien kolagenowych oraz niszczenie kości zębodołowej. Przyczyną tej choroby może być niedostateczna lub nieodpowiednia higiena jamy ustnej oraz brak prawidłowej opieki dentystycznej. Płytka bakteryjna, jeśli nie jest usuwana, przekształca się w kamień nazębny, co w prowadzi do chorób dziąseł i przyzębia.

Lekceważenie takich objawów jest bardzo niebezpieczne, ponieważ stany zapalne tkanek miękkich mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić do utraty zęba. Dolegliwości związane z chorobami przyzębia dotykają tak dorosłych, jak dzieci i młodzież. Leczenie jest kosztowne i długotrwałe, dlatego szczególną wagę należy poświęcić skutecznej profilaktyce. Dokładne i regularne mycie zębów, używanie nici dentystycznych znacząco obniżą ryzyko zachorowania. W zachowaniu zdrowia niezbędne są także systematyczne wizyty u stomatologa i poddawanie się zabiegom usuwania kamienia nazębnego.

Nie można również zapominać o zdrowym trybie życia. Ograniczenie lub całkowita rezygnacja z używek (alkohol, papierosy, kawa), unikanie nadmiernego spożycia węglowodanów, dieta bogata w warzywa i owoce oraz aktywność fizyczna z pewnością pozwolą zwiększyć odporność organizmu na choroby. Koniecznie trzeba pamiętać, że profilaktyka nie tylko pozwala ograniczyć ryzyko zachorowania, ale także nawrotu choroby.

SKALING – USUWANIE KAMIENIA APARATEM ULTRADŹWIĘKOWYM

– zasada działania aparatów ultradźwiękowych polega na usuwaniu złogów kamienia nazębnego przy użyciu wibracji ultradźwiękowych końcówki oraz przy wykorzystaniu zjawiska kawitacji wody wzbudzonej energią ultradźwiękową. Ultradźwięki, uderzające wraz z wodą w cząsteczki złogów, powodują ich pękanie, a w konsekwencji oderwanie od trzonu zęba. Zabieg ten jest bezpieczny i, co ważne, bezbolesny.

PIASKOWANIE

– piaskowanie zębów jest zabiegiem wykonywanym w gabinecie stomatologicznym za pomocą urządzenia nazywanego piaskarką, którego celem jest usuwanie z zębów osadów oraz przebarwień. Zabieg ten wpływa wyraźnie i korzystnie zarówno na zdrowie, jak estetykę uzębienia. Piaskowanie jest bezbolesne i polecane, jako zabieg przygotowawczy przed wybielaniem zębów oraz jako zabieg komplementarny wobec innych metod usuwania kamienia nazębnego.

LECZENIE NADWRAŻLWIOŚCI ZĘBÓW

– Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyka pacjentów wszystkich grup wiekowych, a skala dolegliwości jest bardzo zróżnicowania. Najczęściej bóle pojawiają się w czasie posiłków składających się ze słodkich zimnych lub kwaśnych produktów spożywczych, podczas szczotkowania zębów, a w niektórych przypadkach nawet podczas oddychania, przy kontakcie z chłodnym powietrzem. Nadwrażliwość może być problemem dotykającym pojedynczych zębów, lub też całych łuków zębowych. Problem ten może towarzyszyć ubytkom próchnicowym, często pojawia się także wskutek nieprawidłowej budowy zębów, tzw. recesji przyzębia, albo w sytuacjach, gdy szkliwo i zębina są osłabione. (na osłabienie wpływa m.in. używanie ścierających – wybielających past do zębów).

Do przyczyn nadwrażliwości zębów zalicza się: mikrouszkodzenia (urazy zębów), zgrzytanie zębami (tzw. bruksizm), przesadne szczotkowanie, szczotkowanie nazbyt twardą szczoteczką lub przy użyciu pasty o cechach silnie ścierających, paradontoza lub inne choroby dziąseł, palenie papierosów, dieta bogata w produkty szybko trawiące szkliwo (coca-cola, owoce cytrusowe), jak również przebyte zabiegi dentystyczne (skaling, piaskowanie, wybielanie zębów).

Do przyczyn nadwrażliwości zębów zalicza się: mikrouszkodzenia (urazy zębów), zgrzytanie zębami (tzw. bruksizm), przesadne szczotkowanie, szczotkowanie nazbyt twardą szczoteczką lub przy użyciu pasty o cechach silnie ścierających, paradontoza lub inne choroby dziąseł, palenie papierosów, dieta bogata w produkty szybko trawiące szkliwo (coca-cola, owoce cytrusowe), jak również przebyte zabiegi dentystyczne (skaling, piaskowanie, wybielanie zębów).

Skuteczne przeciwdziałanie schorzeniu należy rozpocząć od profilaktyki. Najlepszym, najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest regularne mycie zębów przy użyciu miękkiej szczoteczki, a także używanie prawidłowej techniki szczotkowania (okrężne ruchy). Istotny jest także dobór odpowiedniej pasty do zębów. Należy pamiętać, iż nie zaleca się mycia zębów bezpośrednio (ok. 1 godziny) od momentu spożycia napojów gazowanych, owoców cytrusowych, albowiem zęby pozbawione są wtedy warstwy ochronnej i szczotkowanie łatwo może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa.

Najczęstszymi metodami leczenia tego schorzenia w klinice AMA-DENT są:
– fluoryzacja (pokrywanie zębów preparatami zawierającymi fluor)
– impregnacja zębów odżywką wapniowo-fosforanową
– stymulacja mineralizacji (używanie preparatów do płukania jamy ustnej, jak również nakładki żelowe)
– w przypadku odsłoniętych korzeni zębów – zabiegi chirurgiczne

SZYNOWANIE ZĘBÓW

Jest to zabieg polegający na połączeniu i zblokowaniu ze sobą zębów które uległy bądź mogą ulec rozchwianiu. Szynowanie zapobiega przedwczesnej utracie zębów. W klinice AMA-DENT zabieg ten wykonywany jest za pomocą specjalistycznego kompozytu protetycznego, w którym zatopione są włókna poliaramidowe.

© 2024 AMA-DENT – Stomatologia | Dentysta Halinów, Sulejówek, Wesoła

Back to top