Profilaktyka

Zarówno w przypadku zębów mlecznych, jak stałych profilaktyka próchnicy służy zabezpieczeniu zębów przed rozwojem próchnicy. W zależności od umiejscowienia i rodzaju zębów w profilaktyce stosuje się:

LAKOWANIE

– zabieg ten dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych. Ich budowa anatomiczna, a ściślej budowa powierzchni zgryzowych, z uwagi na obecność głębokich bruzd i szczelin, sprzyja tworzeniu się warstw zalegania bakterii, często już w momencie wyrzynania zęba. Codzienna higiena jamy ustnej może być niewystarczająca dla oczyszczenia tych bruzd, co w konsekwencji może prowadzić do niekontrolowanego rozwoju próchnicy. Aby zabezpieczyć wyrzynającego się zęba stosowane jest lakowanie tych bruzd. W klinice AMA-DENT stosujemy laki szczelinowe z fluorem, które najkorzystniej wpływają na szkliwo.

LAKIEROWANIE

– zabieg stosowany jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów. Polega on na pokryciu zębów specjalistycznym lakierem, który zawiera fluor. Jego celem jest przede wszystkim wzmocnienie szkliwa, także ochrona przed szkodliwym działaniem bakterii. Lakierowanie zalecane jest zwłaszcza po oczyszczeniu zębów z kamienia i osadu, co znacznie zwiększa skuteczność fluoryzacji.

LAPISOWANIE

– zabieg stosowany jest tylko w zębach mlecznych w przypadku próchnicy na dużych i płaskich powierzchniach, gdzie uzupełnienia mogą się nie utrzymać. Do zabiegu stosuje się azotan srebra, który pod wpływem reakcji chemicznej przebarwia tkanki zęba zmienione próchniczo, ale jednocześnie zabezpiecza je przed dalszym rozwojem próchnicy i utwardza. Ważne jest, że tak zabezpieczonych zębów nie trzeba usuwać co ma ogromne znaczenie dla stałego uzębienia i prawidłowego zgryzu.

ODŻYWKA WAPNIOWO-FOSFORANOWA

– zabieg stosuje się szczególnie po skalingu (usuwaniu kamienia nazębnego) i piaskowaniu, ponieważ nie wymaga zachowania suchości uzębienia. Skutecznie „impregnuje” odsłonięte szyjki zębowe przed nadwrażliwością im próchnicą.

© 2023 AMA-DENT – Stomatologia | Dentysta Halinów, Sulejówek, Wesoła

Back to top