Protetyka

KORONY

Korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Akryl i kompozyty stosuje się do wykonania koron tymczasowych. Docelowe korony mogą być wykonane z metalu, z porcelany na podbudowie metalowej lub mogą być pełnoceramiczne.

PORCELANOWE NA PODBUDOWIE METALOWEJ
korona2

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej (ze stali lub złota) – dzięki połączeniu porcelany która odznacza się wysoką estetyką i metalu odpowiadającego za trwałość i wytrzymałość, korony te są bardzo popularnymi uzupełnieniami we współczesnej protetyce. Jako rdzeń koron porcelanowych najczęściej wykorzystywane są stopy stali o specjalnym składzie, bezpieczne dla organizmu. U osób uczulonych na metale nieszlachetne alternatywą mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania wyższej estetyki prac. Korony porcelanowe na metalu mogą być wykonywane na całej długości łuku zębowego, ale aby uzyskać najlepszą estetykę w przednim odcinku proponuje się korony pełnoceramiczne.

PEŁNOCERAMICZNE
protetyka2

– wyróżniają się najlepszą estetyką a dzięki podbudowie z tlenku cyrkonu wytrzymałością mechaniczną i trwałością nie ustępują koronom na podbudowie stalowej. Można je stosować zarówno w przednim jak i bocznym odcinku łuku zębowego.

MOSTY
protetyka

– Wykonanie mostu protetycznego przebiega podobnie do wykonania pojedynczych koron protetycznych danego typu. Lekarz stomatolog po stwierdzeniu braków między-zębowych ocenia jakość zębów filarowych pod kątem wytrzymałości na zwiększone siły, które będą działały na nie po wykonaniu mostu protetycznego. Pomocne w tej ocenie są zdjęcia RTG. Jeśli ząb filarowy jest bardzo zniszczony lub jest po leczeniu kanałowym, może wymagać wykonania wkładu koronowo-korzeniowego. Na tym etapie lekarz stomatolog ustala z pacjentem rodzaj wykonywanego mostu czyli inaczej mówiąc rodzaj koron, z których będzie się składał most protetyczny. Mogą to być korony porcelanowe na stali, korony porcelanowe na złocie, korony pełnoceramiczne na podbudowie z cyrkonu. Podczas drugiej wizyty zęby filarowe są szlifowane pod korony protetyczne. Szlifowanie polega na zmniejszeniu zęba we wszystkich trzech wymiarach przestrzennych, tak aby zrobić miejsce na przyszłą koronę protetyczną. Szlifowanie zębów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesne. Po oszlifowaniu wszystkich zębów filarowych lekarz stomatolog pobiera wycisk protetyczny. Pobiera się nie tylko wycisk szczęki, w której planowany jest most protetyczny, ale również szczęki przeciwstawnej, tak aby wykonany most protetyczny był dopasowany do zębów przeciwstawnych. Oszlifowany ząb lekarz dentysta zabezpiecza uzupełnieniem tymczasowym. Kolejnym zadaniem lekarza protetyka na tej wizycie jest dobranie koloru koron w wykonywanym moście protetycznym. Stomatolog proponuje najlepsze według niego odcienie, natomiast ostateczną decyzję podejmuje pacjent. W czasie trzeciej wizyty wykonywana jest przymiarka podbudowy mostu. Podbudowa stanowi rdzeń mostu, na który następnie jest napalana porcelana. Może być wykonana ze stali, złota, tlenku cyrkonu lub ceramiki, w zależności od rodzaju koron w moście. W przypadku rozległych mostów przymierza się samą podbudowę przed napaleniem porcelany, aby już na tym etapie wykluczyć ewentualne niedokładności. Przy wykonywaniu niewielkich mostów protetycznych oraz pojedynczych koron protetycznych najczęściej pomija się ten etap. Ostatnia wizyta to przymiarka i cementowanie gotowego mostu protetycznego. Dentysta przymierza most protetyczny i ocenia, czy jest prawidłowo dopasowany, z kolei pacjent ocenia komfort użytkowania uzupełnienia oraz estetykę, następnie most jest cementowany na stałe.

WKŁADY KORONOWO-KORZENIOWE
uzupelnienia-protetyczne-stale-13

– rodzaj uzupełnienia protetycznego wzmacniający korzeń zęba oraz odbudowujący utraconą koronę zęba. Występuje najczęściej w postaci metalowego sztyftu umieszczonego w korzeniu zęba, na który następnie zakładana jest korona protetyczna.
W klinice AMA-DENT stosujemy wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne, które mogą być wykonany ze stopów stali, złota, bądź tlenku cyrkonu.
Możliwość zastosowania wkładu koronowo-korzeniowego jest często jedynym wyjściem pozwalającym na odbudowę bardzo zniszczonej, bądź złamanej korony zęba. Stan korzenia nie zawsze jednak na to pozwala, dlatego stomatolog za każdym razem wykonuje zdjęcie rentgenowskie i na jego podstawie kwalifikuje korzeń do odbudowy protetycznej. Korzeń powinien mieć odpowiednią długość oraz być prawidłowo przeleczony kanałowo.
Zacementowany wkład służy następnie jako filar do umieszczenia korony protetycznej, bądź mostu.

LICÓWKI PORCELANOWE
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

– Licówka porcelanowa jest cienką płytka porcelanową, którą przykleja się na zęby przednie w celu poprawy ich kształtu i estetyki. Możliwa jest przez to zmiana kolorystyki zęba na którym osadzona jest licówka porcelanowa. W niektórych przypadkach zastępuje ona konieczność wykonania korony przez co ogranicza się w znacznym stopniu szlifowanie zębów. Dzięki licówkom ceramicznym można poznać się nieestetycznych szpar między zębami, przebarwień czy innych zniekształceń w budowie przednich zębów (odłamanie brzegów siecznych, starte brzegi sieczne, erozje, nieestetyczne wypełnienia – plomby). Nie można zastosować licówek jeśli żeby są zbyt krótkie, nastąpiło znaczne zniszczenie szkliwa oraz wtedy kiedy pacjenci zaciskają i zgrzytają zębami, ponieważ może do doprowadzić do uszkodzenia osadzonych licówek.

PROTEZY
AKRYLOWE
images

– Protezy akrylowe – stosuje się do uzupełniania braków zębowych całkowitych jak i częściowych. Są one najczęściej stosowane, przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Zbudowane są z akrylu stanowiącego płytę i trzon protezy oraz sztucznych zębów. Mogą uzupełniać braki począwszy już od jednego zęba (mikroprotezka) oraz wielu zębów w brakach międzyzębowych, skrzydłowych lub łączonych.

SZKIELETOWE
proteza-szkieletowa

– Protezy szkieletowe obok protez na zatrzaskach stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Mają wiele zalet: dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są bardzo cienkie, prawie nie pokrywają podniebienia przy górnej protezie, nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach, nie wywołują reakcji alergicznych, nie uciskają dziąseł i podniebienia – nie niszczą wyrostka zębodołowego oraz mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej (zajmują niewiele miejsca).

KLAMROWE
proteza_akrylowa1

– to forma protezy szkieletowej, zawdzięczająca nazwę sposobowi utrzymania protezy za pomocą klamer.

BEZKLAMROWE (acetalowe, nylonowe, winylowe)
images

– charakteryzują się doskonałą estetyką oraz stabilnością na podłożu, która daje pacjentowi komfort spożywania gęstych, lepkich pokarmów bez obawy niezamierzonego ściągnięcia protezy. Elementem retencyjnym w tego typu uzupełnieniach są zamki, zasuwy lub rygle, zależnie od wskazań i sytuacji klinicznej. Mogą one być przytwierdzone do korony protetycznej zęba filarowego lub stanowić samodzielne zakotwiczenie na korzeniu zęba, nad którym rozciąga się płyta protezy z ustawionymi zębami sztucznymi. W tym ostatnim przypadku mocowanie protezy przypomina zapinanie napy i jest równie łatwe dla pacjenta.

NATYCHMIASTOWE

– zakładane są zaraz po usunięciu zniszczonych zębów i korzeni, na znieczulone i jeszcze niezagojone dziąsła. Protezy takie zaleca się pacjentom, którzy ze względów zawodowych nie mogą być bezzębni przez okres gojenia się ran po usuniętych zębach.

SZYNY RELAKSACYJNE
szyna

Szyna relaksacyjna to nakładka z przeźroczystego akrylu, wykonywana na indywidualne zamówienie, na podstawie wycisku górnego lub dolnego łuku zębowego. Stosowana jest u pacjentów z nadmiernym napięciem mięśniowo-nerwowym. Ma zastosowanie zarówno profilaktyczne jak i lecznicze, przede wszystkim u osób ze zgryzem zaciskowym i bruksistów.

Jeżeli spostrzeżesz, że przez większość swojej dziennej aktywności masz zwarte mocno łuki zębowe górny z dolnym – to jest duże prawdopodobieństwo, że posiadasz zgryz zaciskowy – Twoje mięśnie są cały czas napięte, a mimika statyczna, wyraz twarzy nieczytelny – coś w rodzaju blefującego pokerzysty

Jeżeli podczas snu zgrzytasz głośno zębami, masz starte guzki zębów trzonowych i przedtrzonowych oraz wyżłobione od spodu siekacze, to niechybnie jesteś bruksistą.

Najczęściej przyczyną tych dysfunkcji jest stres, niektóre wady zgryzu, obecność węzłów urazowych, nawyki zwane parafuncją. Każdy przypadek wymaga różnicowania i diagnostyki indywidualnej. Oba zjawiska są powszechne i dotyczą zwłaszcza ludzi żyjących w dużych miastach, mężczyzn, rzadziej kobiet, częściej osób introwertycznych.

© 2024 AMA-DENT – Stomatologia | Dentysta Halinów, Sulejówek, Wesoła

Back to top